Jak wygląda emulator?

Emulator dalmierza to program, który odgrywa rolę "tłumacza". Wie, że posiadasz dalmierz X, natomiast Twoja aplikacja obsługuje dalmierz Y. Emulator składa wszystko w jedną całość i odgrywa rolę posłańca - dzięki temu aplikacji wydaje się, że komunikuje się z dalmierzem Y, podczas gdy w rzeczywistości korzysta z Twojego dalmierza (X)

W naszym przypadku pod Y można podstawić dalmierze klasy Disto, natomiast pod X = dalmierze Bosch, choc także i Disto. Sterownik bowiem umożliwia wybór typu posiadanego przez nas dalmierza.

Emulator znajduje się pod postacią sterownika, instalowanego w systemie Windows CE\Mobile. Sterownik ten pracuje w sposób przezroczysty dla użytkownika - nie wymaga uruchamiania innych aplikacji w trkacie korzystania z aplikacji pomiarowych (np. survCE).

Jaki sens emulować ten sam dalmierz (Disto) jaki się posiada?

O ile logicznym wydaje się emulacja dalmierza Bosch (bo np. survCE nie obsługuje go jeszcze), o tyle emulacja Disto jest godna zapytania... dlaczego?

Otóż jesli posiadasz Disto, to wiesz, ze można uruchomić pomiar zdalny, ale pracuje on wyłącznie w trybie odległości bezpośredniej. Owszem, można włączyć tryb odległości zredukowanej, ale zmierzona ręcznie odległość trzeba wysłać wciskając przycisk Bluetooth na dalmierzu.

A gdybyśmy chcieli wykonać automatycznie pomiar zdalny (wyzwalany z aplikacji) i uzyskać odleglość zredukowaną?

Tutaj właśnie przychodzi z pomocą sterownik - udostępniając łatwy w obsłudze panel konfiguracji możemy zdecydować, czy mierzone zdalnie odleglości będą odległościami zredukowanymi, czy też bezpośrednimi.

Co więcej, w przypadku niektórych programów (np. SurvCe) zdarzają się sytuacje, gdy oprogramowanie kontrolera po zakończeniu pomiaru nie wyśle komendy potwierdzenia pomiaru. Powoduje to, iż na dalmierzu wyświetla się błąd i240, co nie jest zbyt eleganckie.

Nasz sterownik rozwiązuje tę sytuację - obsługuje dalmierz zgodnie ze specyfikacją producenta i wysyła odpowiednie potwierdzenie za aplikację, dzięki czemu komunikatów o błędach komunikacji na dalmierzu już nie uświadczymy.

Chwila chwila, mam dalmierz Bosch, czy to znaczy ze mając sterownik mogę korzystać z opcji Disto?

Tak, właśnie tak. Instalując sterownik otrzymujesz aplikację - panel kontrolny, który pozwala ustawić port rzeczywistego dalmierza (Bosch) i port, na jakim bedzie odbywała się komunikacja z aplikacją.

Dzięki temu w aplikacji kontrolera (survCE) ustawimy port sterownika (zamiast portu dalmierza) oraz typ dalmierza Disto.

Resztę zalatwi za nas sterownik.

Nie wiem czy uda mi sie zainstalowac sterownik, nie jestem informatykiem.

Nie musisz być! Sterownik dostarczany jest w postaci jednego pliku (instalatora), ktory instaluje sterownik oraz łatwy w obsłudze panel. Przy założeniu, iż znasz oprogramowanie kontrolera, kojarzysz co porty Bluetooth/COM, sterownik zainstalujesz i skonfigurujesz w maksymalnie 5-10 minut.